İlk Durağımız: Muğla Fethiye Üzümlü Köyü

27 Ağustos 2021 11:44 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 628

Anadolu’nun Ahisiyiz 4 Bir Koldan Türkiye’yiz projemizin il Durağı Muğla'nın Fethiye ilçesi Yeşil üzümlü Köyüydü. Unutulmaya yüz tutmuş dastar dokuma geleneğinin en önemli ustası Yadigar Özdeş'in konuğu olduk.

İçerisinde Ahi Enstitüsü’nün barındıran  Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneğimizin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün (protokol No 2021-M-090) “Anadolu’nun Ahisiyiz 4 Bir Koldan Türkiye’yiz” isimli projesinin 1. Etabı'nın ilk durağı Muğla ili içerisinde Fethiye ilçesi başta olmak üzere Yeşilüzümlü Köyü (Mahallesi) oldu.

Unutulmaya yüz tutmuş dastar dokuma geleneğinin en önemli ustalarından biri olan Yadigar Özdeş' ve eşi Macit Özdeş'in konuğu olduk. Dastar geleneği üzerine video çekimleri gerçekleştirildi. Yağdigar Özdeş, Muğla ile kardeş esnaf  olan Artvin esnaf ve sanatkarına selam söyledi.

Daha sonra Fethiye Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Mehmet Soydemir'i ziyaret ettik. 

Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Dokuma Sanatı: Dastar

Muğla'nın Fehthiye ilçesi Yeşilüzümlü Köyü’ne özgü bir el dokuması sanatı olan dastar, pamuklu iplikten düz ya da beyaz üzerine beyaz desenli olarak geleneksel tezgahlarda dokunuyor. 

Başörtüsü, içlik, masa örtüsü, şal ve perde olanak örülen dastar üretimi için uzun bir süreç gerekiyor. Dokuma için kullanılan pamuk iplik, ilk olarak unlu suyla kaynatılıyor. Kurutulduktan sonra tezgahlarda dokunan ipliklerle, farklı motiflerde birbirinden güzel ürünler ortaya konuyor.

Yeşil üzümlü Köyünde Fethiye Belediyesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Dastarhane'de faaliyet gösteriyor.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.