Türkiye'nin Ahisiyiz, 4 Koldan Türkiye'yiz...

24 Temmuz 2021 11:08 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 750

Derneğimiz; “ANADOLU’NUN AHİSİYİZ 4 BİR KOLDAN TÜRKİYE’YİZ ” isimli projesini başlatmıştır.

06-141-169 kodu ile faaliyet gösteren bünyesinde Ahi Enstitüsü’nün barındıran  Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneğimiz;

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün (protokol No 2021-M-090) “ANADOLU’NUN AHİSİYİZ 4 BİR KOLDAN TÜRKİYE’YİZ ” isimli projesini başlatmıştır.

Projenin Amacı:  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 2021 Yılı Ahilik Yılı ilan edilmiştir. Ahilik Kültürünün tanıtılması, sosyo ekonomik yönünün güçlendirilmesi amacıyla “Anadolu’nun Ahisiyiz, 4 Bir Koldan Türkiye’yiz” projesi hazırlanmıştır.

Projenin Kapsamı: Coğrafi gelenek ve görenekleri yanında sosyo külterel ve ekonomik özellikleri birbirinden farklı özellik gösteren iller arasında kardeşlik duyguların geliştirilmesi, esnaf ve sanatkar olarak faaliyet alanlarında karşılık işbirliğinin sağlanması, ticari ve ekonomik yönden yeni pazarların oluşturulması, proje kapsamındaki illerin tanıtılması gibi amaçlar güdülmektedir. 

Projenin Uygulanması:

Projenin ilk etabında; 

 Edirne-Hakkari

Artvin- Muğla illerinde çalışmalar yapılacaktır.

İllerde Valilik makamının onayı ve oluru ile Ticaret Müdürlüğü vasıtasıyla  Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na illere ait özellikler taşıyan zanaatçılığı ön planda tutan, yok olmaya yüz tutmuş meslek içinde de örnek teşkil edecek esnaf ve sanatkarın belirlenmesiyle başlanacaktır.

Edirne'de, Hakkari'de de belirlenecek esnaflar  “Kardeş esnaflar” başlığında bir hukuk geliştirilecektir. Karşılıklı olarak illeri ziyaret edecektir.

Belirlenen esnaf ve sanatkarımıza hazırlanacak tanıtım filmi kapsamında dükkan, atölye ve sosyal hayatıyla ilgili çekimler ve röportaj yapılacaktır. Hakkari’nin öne çıkan tarihi ve sosyal hayatı hazırlanacak tanıtım filmine konu edilecektir. Her esnaf için  ayrıca il sunumu hazırlanacaktır.

Film ve sunum il ziyaretlerinde esnaf ve sanatkar odalarında yapılacak toplantıda sunulacaktır.

İNTERNET ÜZERİNDEN  MEDYA VE İLETİŞİM EĞİTİMİ

ANADOLU’NUN AHİSİSİYİZ, DÖRT BİR KOLDAN TÜRKİYE’YİZ” Projesi kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına ve Birliklerine yönelik “MEDYA VE İLETİŞİM EĞİTİMİ” hazırlanmıştır.

HABER YAZIMI (Basın açıklaması, basın bülteni, röportaj),  FOTOĞRAF ÇEKİMİ, GÖRÜNTÜ ÇEKİMİ, SOSYAL MEDYA KULLANIMI, ETKİLİ İLETİŞİM TEKNİKLERİ, SÖZ SÖYLEME VE HİTABET  alanlarında verilecek eğitimler Zoom üzerinden yapılacaktır.

Eğitimleri aksatmayan ve uygulama eğitimlerine katılanlara sertifika verilecektir.

Eğitimin toplam süresi 56 ders/saattir.

Oda, Birlik, Federasyon, Kredi ve Kefalet Kooperatiflerden kurumsal başvuracak adayların hangi derse başvurma taleplerini içeren resmi yazı, kendilerini tanıtan öz geçmişleri ve dijital vesikalık fotoğraflarını ahienstitusu@gmail.com eposta ile göndermeleri gerekmektedir.

Bilgi edinmek için:  www.ahienstitusu.org   0312 472 85 58"

 

 

 

Yorum Ekle

Yorumunuzu Paylaşın!

Yorumlar 1

  • Mustafa 15 Ağustos 2021 01:19
    Allah razı olsun güzel bir çalışma

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.