Zehra Akkuş

Zehra Akkuş

Ahi Enstitüsü'nün Mücadelesi

  • info@ahienstitusu.org
03 Ocak 2021 17:12 Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği 187

 

          Esnaf ve sanatkar….

Bu kavramlar üzerinde ne kadar derinlemesine düşünüyoruz?

Her şeyden önce ticari hayatın, serbest piyasanın, günlük yaşam döngüsünün belkemiğidir esnaf ve sanatkâr.

Dünyada ve ülkemizde esnaf ve sanatkâr birlikte anılmaktadır. Aslında bu iki sektör ve iş kolu birbirinden ayrıdır.

Öncelikle kelime kökenlerine bakarak izah etmeye çalışalım:

Arapça olan “esnaf” kelimesinin kökenine baktığımızda; şu anlamlarla bezeli olduğunu görürüz:  “Sınıflar, sıralar, türlüler, menbalar, menşe'ler, asıllar, esaslar, alımcı satımcı.”

 Esnaf, kelime anlamı olarak sınıflar anlamına gelir. Bağımsız çalışan, yaptığı iş sermayeden ziyade kol ve beden gücüne dayanan girişimcileri tanımlamak için kullanılır.

Zanaatkâr ve küçük ticarethane sahipleri esnaf olarak anılır. Esnaf ile taciri ayırmada temel olarak emek-sermaye yoğunluğu dikkate alınır.

Zanaatkar belli bir zanaatla uğraşan, bir zanaatı meslek edinen emekçidir.

 

***

 

Sözlerimizin başında “Dünyada ve ülkemizde esnaf ve sanatkâr birlikte anılmaktadır. Aslında bu iki sektör ve işkolu ayrıdır” demiş, ardından her iki kavramı kelimelerin kökenlerine inerek kısaca irdelemiştik.

Teknik anlamda esnaf ve zanaatkar kelimelerinin kökenlerine bakıldığında birlikte anılmaları, birlikte iş yerleri açmaları, birlikte çalışmaları ve birlikte mesleki oda, birlik, federasyon ve konfederasyona bağlı bulunmaları çok önemli değildir.

Ancak ne var ki meslek kuruluşları esnaf ve sanatkarın dertleri ile ayrı ayrı dertlenmedikçe bu sektöre hizmet edemezler. Biz burada esnaf ve sanatkâr  kimlere denir bunun tarifini yapalım ki herkes konumunu, yerini, haklarını ve toplum düzenindeki karşılığını bilsin.

 Esnaf alıp satana, sanatkâr ise yapıp satana denir. Bunların birlikte anılmaları mümkün. Neticede her ikisi de ticaret yapmaktadır.

Bunların dışında bir de iş bulamadığı için eline tornavida alan ve ben esnafım diye iş yeri açan kişiler var. İşte bunların yüzde 90’ ı başarılı olamadıkları işin hem kendileri hem de diğer esnaf için tehlike arz etmektedir. Ahilik ilkesinde çırak, kalfa ve ustalık vardı. Bunların dışında bir de çekirdekten yetişen kişiler vardı. Şimdi bunlara bir itibar edilmezlik dönemi geçiriyoruz. 

İşte Ahi Enstitüsü olarak bunların bir düzene konulması için mücadele vermek için de yola çıktık. 

Zira tüm bu sistem bozukluğu hem esnafımızı hem de ülke ekonomimizi sıkıntıya düşürmektedir.

Bu çarpıklığın giderilmesi için çözüm önerileri ve çalışmalar yaparak esnaf ve sanatkâr ile topluma gereken katkıyı yapmanın gayretinde olacağız.

 

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

Yukarı Öveçler Mah.1315 Cad. Can Apt No:7/1 ANKARA Dernek Kodu 06 141 169 Başkent VD 3220929794
06460 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.